Opieka dla zwierzaka

Witajcie ponownie

Dziś o tym, jak znaleźć opiekę dla pupila na czas naszej nieobecności. Można zatrudnić petsittera, aby zajął się naszym pupilem, gdy my jesteśmy w pracy, a także na czas dłuższego wyjazdu, gdy z różnych przyczyn nie może on jechać z nami.

Poniżej małe kompendium wiedzy dla zostawiających ulubieńca pod czyjąś opieką.

Szukając opieki dla naszego zwierzaka mamy dwie podstawowe opcje do wyboru: opieka osoby, która będzie zajmowała się nim w naszym domu lub pozostawienie go innym miejscu, gdzie będzie miał swoje osobiste wakacje. W obydwu wypadkach bierzemy pod uwagę pomoc rodziny bądź przyjaciół lub opiekę specjalisty.

Wybierając kogoś z bliskich do sprawowania opieki nad zwierzakiem, najważniejszym czynnikiem jest to, że osoba ta jest najczęściej dobrze znana pupilowi. Z taką osobą powinien czuć się bezpieczniej, swobodniej.

Często słyszałam powtarzaną zasadę, że psa lepiej jest zabrać ze sobą a kota zostawić w domu. Argumentacją jest, iż pies przywiązuje się do człowieka, a kot do miejsca. Dużo jest w tym prawdy. Choć oczywiście wiele zależy od osobowości konkretnego zwierzaka, są to często cechy osobnicze. Zarówno wśród psów jak i kotów znajdziemy „podróżników” jak i „domatorów”. Jednak koty są bardziej wrażliwe na zmiany i zazwyczaj gorzej znoszą zmianę miejsca pobytu. Optymalnym rozwiązaniem dla posiadaczy kotów jest pozostawienie ich we własnym domu z opiekunem, który zamieszka z nimi na czas waszego wyjazdu lub będzie przychodził do kotów minimum raz dziennie.

W ostatnich latach, w całej Polsce powstało bardzo dużo hoteli dla zwierząt, gdzie możemy oddać naszego pupila na czas wyjazdu. Pamiętajcie jednak, aby sprawdzić dany hotel, popytać na forach o opinie na jego temat. Większość hoteli przyjmuje zarówno psy jak i koty, ale są też wyspecjalizowane tylko w jednym gatunku zwierząt. Koniecznie zanim zostawicie pupila w hotelu pojedźcie do niego razem minimum raz. Najlepiej dla psa i waszej pewności co do wyboru miejsca, jest odwiedzenie miejsca przyszłego pobytu kilka razy oraz zostawienie psa „na próbę”, na kilka godzin. Jeśli właściciel hotelu nie wyraża zgody na wcześniejsze wizyty, poszukajcie innego miejsca. Pamiętajcie, że węch jest niezwykle istotnym zmysłem dla psa. Pozwólcie zapoznać się z nowym otoczeniem, obwąchać wszystkie kąty i zostawić swój zapach. W przypadku kotów, aby zminimalizować stres pomocne może okazać się spryskanie nowego miejsca feromonami. Na wiele kotów działają one bardzo dobrze w trudnych dla niego sytuacjach i minimalizują stres. Wraz ze zwierzakiem zostawcie w hotelu jego posłanie, ulubione zabawki, a także jakiś przedmiot przesiąknięty waszym zapachem. Pomoże mu to przetrwać chwile rozstania. Doby hotelowe dla zwierząt mają szeroki wachlarz cenowy, począwszy od ok. 30,00, a skończywszy na ok. 200,00. Ceny zależą m. in. od wielkości zwierzaka (podział na koty, psy małe i duże), standardu hotelu i regionu kraju. Przy dłuższych pobytach i pozostawieniu więcej niż jednego pupila często możliwe są negocjacje cen. W wielu hotelach można też zostawić chomiki, świnki morskie czy szczury. Ceny za ich pobyt zaczyna się już od kilku złotych za dobę.

Drugą profesjonalną opcją opieki jest wynajęcie indywidualnego opiekuna. Petsitter zamieszka ze zwierzakiem w waszym domu lub będzie przychodził raz lub kilka razy dziennie, aby zająć się nim, wyprowadzić psa na spacer. Jest to także nieoceniona pomoc dla zapracowanych osób, które nie muszą martwić się czy psiak nie męczy się w domu z pełnym pęcherzem. Opieka nad zwierzakiem w jego domu jest szczególnie istotna przy zwierzakach niespokojnych i niepewnych siebie, ale i agresywnych w stosunku do innych psów. We własnym, dobrze znanym środowisku na pewno łatwiej im będzie poradzić sobie z rozłąką i odnaleźć się z obcą osobą. Należy jednak zawsze przed pozostawieniem psa czy kota zapoznać je z opiekunem, w przypadku psa – wyjść na wspólny spacer. Koszty opiekunów także mają szeroki zakres i zaczynają się od ok. 60,00, w dużej mierze zależą od regionu, w którym mieszkamy.

Na stronach internetowych i forach można też spotkać się z opcją pomocy wzajemnej. Polega ona na wymienieniu się opieką nad zwierzakiem osób z bliskich sobie okolic. Jest to pomoc bezpłatna, na zasadzie wymiany usług i wzajemnej pomocy.

Niezależnie od tego, jaką formę opieki wybierzecie dla swojego przyjaciela pamiętajcie o ważnych kwestiach, zarówno formalnych jak i związanych z jego komfortem i bezpieczeństwem.

Przy wynajęciu profesjonalnej opieki pamiętajcie o podpisaniu umowy o opiekę nad waszym zwierzakiem. Należy zawrzeć w niej wszystkie wasze dane jak i opiekuna (hotelu), dokładnie i szczegółowo wymieńcie zakres obowiązków oraz kwestię odpowiedzialności za powierzone zwierzę, ale też i mieszkanie. Z każdym opiekunem należy ustalić m. in. ile razy dziennie ma przyjść do kotów lub wyprowadzić psa, kwestie karmienia, takie jak rodzaj, ilość i wielkość posiłków. Pamiętajcie także o udzieleniu wszystkich informacji o zwierzaku dotyczących chorób, uczuleń, przyjmowanych leków, preferencji żywieniowych, zasadach panujących w waszym domu. Zostawcie zapas karmy i smakołyków, niewskazane jest, aby w momencie zmian, stresu związanego z wyjazdem zmieniać karmę. Omówcie dokładnie jak wygląda standardowy dzień zwierzaka, jego zwyczaje i upodobania. Jest to niezwykle ważne, aby w miarę możliwości zachować schemat zwierzaka i nie burzyć jego dotychczasowego rytmu życia. W przypadku psów zwróćcie uwagę na kwestię spacerów: ich ilość, czas trwania, poinformujcie czy ma np. wrogów w pobliskim parku, lub nie dogaduje się z jakimś konkretnym typem psów oraz czy opiekun może spuszczać go ze smyczy. Jeśli pies czy suka nie są wysterylizowane, o tym tez koniecznie poinformujcie. W przypadku hoteli część z nich w ogóle nie przyjmuje zwierząt niewysterylizowanych lub tylko suk podczas cieczki. Zostawcie koniecznie książeczkę zdrowia zwierzaka wraz z danymi kontaktowymi do waszej lecznicy weterynaryjnej. Część z hoteli wymaga aktualnych szczepień nie tylko na obowiązkową wściekliznę, ale i pozostałe choroby zakaźne oraz zabezpieczenia przed pchłami i kleszczami. O to zawsze warto zadbać, nawet, gdy nie ma takiego wymogu. Na wszelki wypadek zostawcie nr telefonu, nie tylko do was, ale i do kogoś bliskiego, kogo pies zna i lubi, aby w przypadku sytuacji kryzysowej mógł pomóc.

Pozostaje mi życzyć wam i waszym pupilom udanego wypoczynku J

                                                                                          Julia Branderska

                                                                                             zoopsycholog