Czym NIE karmić zwierzaka...


 


Dzisiejszy wpis - nie mogło być inaczej - zainspirowany został zbliżającymi się Świętami, podczas których nasze zwierzaki dość często dostają dyspensę na różnego rodzaju smaczne kąski. Trochę na przekór polskiej tradycji, nie podpowiemy co jeść, ale czego nie powinny jeść psy, z (nie tylko świątecznego) stołu.

 

Żywienie zwierząt jest jednym z głównych czynników wpływających na ich rozwój, zdrowie, kondycję, ale choć to oczywiste często o tym zapominamy. Opiekunowie, nawet gdy karmią psa w przemyślany sposób, dość często nie widzą nic złego podsuwaniu psu swojego jedzenia. Należy pamiętać, że dieta powinna być zbilansowana pod względem kaloryczności oraz składników odżywczych, dostosowana do wieku psa, jego stanu zdrowia i trybu życia. Zjadane przez psa „od święta” przysmaki mogą wywołać różne skutki, poczynając od chwilowej niestrawności do śmierci zwierzaka włącznie.

 pieschoinka.jpg

 

Czego więc unikać a czego kategorycznie podawać nie należy? Poniżej ściągawka:

 

WINOGRONA

Zarówno winogrona jak i ich pochodne – rodzynki mogą prowadzić do śmierci psa. Podatność na zatrucie winogronami innych gatunków zwierząt, w tym kotów, nie jest znana. Jak dotąd nie dało się wykryć substancji odpowiedzialnych za zatrucia, jednak faktem jest, że nawet niewielka ilość (kilka, kilkanaście sztuk w zależności od wagi zwierzęcia) może być groźna. U psów, które doznały zatrucia widocznymi objawami są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, apatia, wymioty oraz po ok. 24 godzinach ostra niewydolność nerek.

 

CZEKOLADA

Czynnikiem szkodliwym jest teobromina występująca w kakao, która ma najdłuższy okres eliminacji z organizmu , w porównaniu do innych gatunków - u psa. Zawartość teobrominy występująca w wyrobach czekoladowych jest różna. Najbardziej niebezpieczna dla zwierząt jest gorzka czekolada ze względu na wysoką zawartość kakao. Co ważne, należy pamiętać, że „kumuluje się” ona w organizmie i długotrwałe spożywanie nawet niewielkich ilości może prowadzić do niebezpiecznego zatrucia.

Dawka śmiertelna teobrominy to 250-500 mg/kg masy ciała, choć odnotowano przypadki śmiertelne przy dawce już ok 100mg/kg masy ciała. Śmierć zwierzęcia może nastąpić po ok. 6-15 godz. po spożyciu.

 

CEBULA, CZOSNEK, SZCYPIOREK

Zatrucie tymi warzywami może być trudne do zauważania gdyż objawy kliniczne występują często dopiero po kilku dniach. U psów z zatruciem można zaobserwować blade błony śluzowe, tachykardię, przyspieszony oddech, apatię i osłabienie. Przy spożyciu niewielkiej ilości, występujące równie często, łatwo dające się zauważyć objawy takie jak wymioty lub biegunka, powinny ustać samoistnie. Zatrucie może nastąpić po zjedzeniu 5-10 g świeżej cebuli na kg masy ciała, w przypadku czosnku proporcje te wynoszą 5g na kg masy ciała.

 

PESTKI OWOCÓW

Niebezpieczne mogą być pestki takich owoców jak brzoskwinie, morele, jabłka, wiśnie za względu na obecność heterozydu cyjanogennego, z którego powstaje cyjanowodór. Zatrucie występuje po spożyciu rozgryzionych pestek. Widoczne objawy to wymioty, ślinotok, niepokój, drgawki.

 

KOŚCI

Uważam, że na ten przypadek należy zwrócić szczególną uwagę, w związku z wciąż rozpowszechnianym mitem, ze psu potrzebne są kości. Stanowią one ogromne niebezpieczeństwo dla zwierzaków, nie za względu na występujące w nich np. toksyny, ale na prawdopodobieństwo spowodowania niedrożności i/lub perforacji jelit. Do najbardziej niebezpiecznych należą kości drobiowe, wszelkie kości gotowane oraz ości. Pierwszym objawem są zaparcia, niemożność oddania kału, brak lub spadek apetytu.

 

Niewskazane są oczywiście także inne "ludzkie" potrawy: solone, smażone i wszelkie słodkości, które podrażniają układ pokarmowy, sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego oraz otyłości. 

Pamiętacie, że jeśli chcecie sprawić psu przyjemność i dać mu coś „extra” z okazji świąt, niech to będą smaczne i zdrowe przysmaki. Dietetycy zalecają aby przysmaki nie przekraczały 10-15% dziennej dawki pokarmowej psa. Na rynku dostępne są gryzaki tzw. stomatologiczne, mające na eliminowanie kamienia nazębnego oraz zapobieganie rozwojowi chorób przyzębia oraz cała gama gryzaków naturalnych, takich jak suszone uszy, ścięgna itp.

 

A więc... smacznego i Radosnych Świąt!

                                                                                                                                 Julia Branderska

 


 

W artykule korzystałam z: „Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla psów i kotów”, www.polkarma.pl